česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Denmark loses again and remains the last in standings

Ondřej Kubát, Hana Ježková, 3.1.2008

Switzerland didn´t begin the game as they wanted to. They managed to tie the game in the first period but Denmark scored another goal against them. Then Aurelio Lemm´s great moment came, when he scored twice and inverted the score. Suri and Schlagenhauf targeted precisely in the third period and sealed Denmark´s last place in standings.

čtvrtek 3.1.2008
Switzerland - Denmark  5:2  (1:1, 2:1, 2:0)
Goals and Assists: 16. Weber (Froidevaux, Jacquemet), 33. Lemm (Josi), 40. Lemm (Suri), 44. Suri (Froidevaux, Jacquemet), 59. Schlagenhauf (Weber, Jacquemet) - 5. Eller (Poulsen, Holgaard), 27. Larsen (Boedker). Referee: Muylaert, Šindler. Linesemen: Bláha, Carlman. Penalties: 4:6. Powerplay goals: 2:1. Shorthanded goals: 0:0. Spectators: 251. Shots on goal: 28:22. Game: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
Switzerland: Mayer - Josi, Geering, Weber, Welti, Sbisa, Stoop, Maurer - Berger, Froidevaux, Jacquemet - Suri, Lotscher, Lemm - Augsburger, Sciaroni, Wieser - Hollenstein, Schlagenhauf, Donati.
Denmark: Andersen - Rasmussen, Larsen, Lauridsen, Gronvaldt, Pedersen, Jensen, Bigler - Boedker, Eller, Hardt - Poulsen, Hjulmand, Holgaard - Lassen, Jensen, Svendsen - Henriksen.

Game report

Spectators didn´t have to wait a long time for the first goal. Switzerland had the puck in possession for the majority of the beginning of play but Denmark scored first. Lars Eller opened the score. Team Switzerland raised their effort after having a goal scored against them but didn´t manage to capitalize on any of the shots.

In the 16th minute, Yannick Weber fired from the blue line and one of the defensemen deflected the puck behind the goal line. At the end of the first period, Donati was about to score but his shot only passed along the goal line.

The begining of the second poeriod belonged to Switzerland too. Lemm had a break-away but was hooked. A Penalty shot by Stoop wasn´t capitalized on. A while later Augsburger appeared in front of the crease and Andersen´s great save didn´t allow him to score. Switzerland didn´t manage to score so Denmark took their chance. Mikkel Boedker fired from the blue line and the puck ended up in the net.

Lemm´s time came in the 33rd minute when the players of the Helvetic cross managed to tie the score. Aurelio Lemm returned the deflected puck back to Anderson and scored. The same player took advantage of their powerplay.

"It was extremely hard to prepare for todays game. I had a lot of time before scoring both goals. I wasn´t under the pressure. It was easy,"´said Lemm about his goals.

Switzerland raised their lead at the beginning of the third period. Suri set up a goal for Reto Suri, who made a nice move and put the puck behind the goal line. Both teams started to play rough after that moment, so that some fights could be seen.

The final score was achieved a minute and a half before the end of play. Roman Schlagenhauf showed everyone how to play a powerplay. After nine seconds he took advantage of it, when a puck fired from the blue line ended in the goal.

Philips Larsen (DEN) and Etienne Froidevaux (SUI) were announced the best players. "It was a tough game for us. We waited for the result of the game Kazakhstan - Russia and after the game finished, it was obvious we cannot survive the elite group. But we closed the ranks and I think we performed good today. Although we didn´t come up to expectations, we got a lot of experience at the tournament," said Patrik Geering.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Citrus County - Guitar Lessons - Costa Rica - Renegade Motorhome | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.