česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

A first shutout for Canada

Ryan Veitch, 26.12.2007

The jubilant mood surrounding the arena in Pardubice before the Canada vs. Czech Republic match was to be expected. It’s not often, after all, that the tournament favourite and the home team clash on the first day of play.

středa 26.12.2007
Czech Republic - Canada  0:3  (0:0, 0:1, 0:2)
Goals: 32. Tavares (Pyett, Stamkos), 44. Halischuk (Godfrey, Stamkos), 52. Tavares (Stamkos). Referees: Partanen, Rönn - Kekäläinen (all Finland), Feola (USA). Penalties: 6:10. Spectators: 10.057.
Czech Republic: Neuvirth - Boruta, Jordan, Piskacek, Paryzek, Suchy, Prokop, Hampl, Kundratek - Latal, Frolik, Kveton - Szturc, Strapac, Voracek - Bartek, Semorad, Meidl - Ondracek, Kubena, Sklenar.
Canada: Bernier - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey, Subban, Tavares - Marchand, Turris, Giroux - Simmonds, Sutter, Legein - Boychuk, Holzapfel, Gillies - Matthias, Stamkos, Halischuk.

Game report

The jubilant mood surrounding the arena in Pardubice before the Canada vs. Czech Republic match was to be expected. It’s not often, after all, that the tournament favourite and the home team clash on the first day of play.

The tension started building up as early as five hours before match time when the first Team Canada jerseys entered the ČEZ Arena among the Slovak, Swedish and ever-present Czech jerseys .As the arena began filling up it was easy to see many fans had been anticipating this big game. Would Canada be able to live up to the pressure and expectations that have been building up ever since they won the first of three consecutive World Junior championships? Likewise, would the Czech national team be able to show to the world and more importantly their home fans that they can compete with one of the top teams in the tournament?

The intensity present throughout the game was sensed by all, however, there seemed to be something missing from the game. This was most probably due to the fact that the Czech team could not capitalize on their powerplay. They did not managed to score one powerplay goal in 16:48 minutes of 5 on 4 play. Even so, the crowd gave the teams enough energy to make the game interesting.

The Czechs came out strong in the first period and forced the Canadian team to step back and adapt themselves. They seemed to find a certain comfort zone in the second period when Tavares put the puck past the Czech netminder, Michal Neuvirth, with the help of Pyett and Stamkos who finished with three assists. Stamkos also helped Tavares put in a second, aided by Godfrey, and gave Halischuk his first goal of the tournament.

Jonathan Bernier’s play was also an important factor in the Team Canada win. He recorded his first shutout of the tournament.

Miloslav Hořava (coach of Czech Republic):
I was surprised by the level of hockey that was played by both teams throughout the game. The skill level was above what is usually seen in Junior tournaments and I think that surprised everyone. All in all, our team played to the best of their abilities and our boys gave everything they had. However, there are still improvements to be made as we progress throughout the tournament.

Craig Hartsburg (coach of Canada)
I think everyone realized how great the atmosphere was throughout the game. The fans in the arena were amazing and that gave energy to the players and resulted in a very intense game. All in all, the building was a great environment for hockey, our kids just loved it. The Czech team did have a great first period and we had to come back. Even with the win, there were atleast three penalties during the game that we didn`t have to take and a few other minor errors that were made. Thankfully our goaltender, Bernier, played outstanding. He is so under control and calm that he gives the whole team confidence.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.