česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Canada keeps moving

Ryan Veitch, 27.12.2007

The Canadian team proved once again to be the favorite of this year´s World Junior championship. After yesterday´s victory of 3:0 over the Czechs, kept their shutout streak alive against the Slovaks, in which the score finished 2:0. The forward Kyle Turris starred with two goals. Steve Mason stood between the bars for Canada.

čtvrtek 27.12.2007
Slovakia - Canada  0:2  (0:0, 0:1, 0:1)
Goals and assists: 21. a 54. Turris. Referee: Bulanov, Piechazcek. Linesmen: Gordenko, Winnekens. Penalties: 12:7. Powerplay goals: 0:2. Shortanded goals: 0:0. Spectators: 3657. Shots on goal: 22:32.
Slovakia: Hudáček (Hiadlovský) - Biro, Ďaloga, Beňa, Bališ, Mikuš, Kozák, Krajčík, Zukal - Roháč, Marcinko, Lušňák - Slovák, Skokan, Čaládi - Jančovič, Češík, Šinkovič - Suja, Ďuriš, Jurík
Canada: Mason (Bernier) - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey, Subban - Boychuk, Sutter, Legein - Marchand, Turris, Giroux - Matthias, Stamkos, Halischuk - Gillies, Holzapfel, Simmonds - Tavares

Game report

In the second day of tournament play here in Pardubice, Slovakia hosted Canada at the ČEZ Arena. After having trouble containing Sweden yesterday, the Slovak team looked to turn things around heading into their second game.

The arena lacked the noise and immersiveness of the 10 057 fans that showed up to see their home team play Canada, however the fans that did make it out to the game, which again included pockets of Canadian fans decked out in Team Canada gear, still brought these young teams the energy that we have seen throughout the tournament.

The beginning of the game was again marked by many penalties, this time it was mainly Team Canada failing to capitalize on the man advantage. This seems to be the big problem for some teams during these early tournament games. However, the Slovaks had a hard time against the strong Canadian defense and couldn’t manage that key first goal.

For the remainder of the game the special teams for both clubs didn’t get much of a break. “We proved to ourselves, we can play against teams like Canada. But just while playing full strength, with four players we have no chance,” said the Slovak goalie Julius Hudáček. The Canadians finally put their name on the scoreboard when Kyle Turris beautifully deflected a shot past the Slovak goalie, Julius Hudáček, from Karl Alzner while playing on a 5-on-3 advantage. Drew Doughty also picked up an assist on the play.

Neither team managed another powerplay goal until Turris put in a second from Doughty in the third period. Karl Alzner had a few words about the powerplay situation for Canada: “We played too much down low, I think we need to have a little more communication between the forwards and the defense.”

Overall, the game was very tightly played and there was not much room out there on the ice. “It’s tough for our boys to play after an emotional game like the one last night against the Czechs. The game was a lot tighter than when we originally played last week,” said the Canadian coach Craig Hartsburg, in reference to the exhibition game that was played last week, which ended 6 to 1 in Canada’s favour.

Both goalies made a few good saves but Canada’s 32 shots versus Slovakia’s 22 resulted in the score being 2-0 when the final buzzer sounded. Mason picked up his first shutout of the tournament much like his partner Bernier did last night.

The Slovakian team had another well played game but similarly to their first game against Sweden, they did not come out victorious. “We are satisfied with our performance so far, seeing as how we were the underdog in both games we have played so far, we hope to do better against the Czech Republic later this week,” said the Slovak head coach Stefan Mikes.

Craig Hartsburg (coach of Canada):
It was a tight battle today and the Slovaks really competed hard. Its tough for our boys to come here and play after such as emotional game like the one last night against the Czechs. It was really a lot tighter game (then when we played the Slovaks a week ago, in which it ended 6 to 1.)

Stefan Mikes (coach of Slovakia):
We knew what the game would be about beforehand seeing as we played them a week ago. We played good defense and our team played the best they could. We did, however, get too many penalties and it was after an easy mistake during a 5 on 3 that Canada really capitalized. We are satisfied with our performance so far since we were the underdog in both games. We hope to do better in a few days against the Czech Republic.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.