česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Kazakhstan Gives Russia Trouble

Frank Seravalli, 27.12.2007

After Kazakhstan played the United States to a 1-1 tie after yesterdays first period, the Russians, their opponent today, should have taken notice. The rest of the world noticed today that the Kazakhs can play with the big boys. Play, however, does not necessarily mean win.

čtvrtek 27.12.2007
Kazakhstan - Russia  4:5  (2:0, 1:4, 1:1)
Goals and assists: 4. Rymarev (Gasnikov), Kachulin), 15. Savenkov, 36. Vorobyov (Savenkov), 54. Kachulin - 21. Tikhonov (Kurbatov), 22. Cherepanov (Anisimov, Doronin), 32. Kurbatov (Sayustov), 37. Gordeyev (Kugryshev), 54. Alexandrov (Kugryshev). Referees: Konc (SVK), Šindler (CZE) - Jobson (CAN), Mašík (SVK). Penalties: 7:5. Power Play Goals: 1:1. Spectators: 796. Shots: 28:60.
Kazakhstan: Smolnikov - Savchenko, Gerassimov, Tumashov, Ramazanov, Bolyakin, Kurshuk, Tikhonov - Kachulin, Gasnikov, Rymarev, Ivanov, Kitsyn, Mazula, Vitoshkin, Kaznacheyev, Paramzim, Vorobyov, Savenkov, Koreshkov.
Russia: Galimov - Kalimulin, Kurbatov, Voinov, Alexandrov, Doronin, Seleznev, Chudinov, Dadonov - Tikhonov, Sayustov, Golubtsov - Milekhin, Mamin, Korolev - Filatov, Anisimov, Cherepanov - Gordeyev, Bodrov, Kugryshev.

Game report

After Kazakhstan played the United States to a 1-1 tie after yesterdays first period, the Russians, their opponent today, should have taken notice. The rest of the world noticed today that the Kazakhs can play with the big boys. Play, however, does not necessarily mean win.

Though it would have been an unlikely upset, the Russians were able to answer everything that Kazakhstan had thrown at them.

"Tonight we underestimated the opponent - we will make sure that does not happen again," Alexey Cherepanov said following the game. The Russian forward did not play in yesterdays match with Finland due to an injury. Cherepanov battled through the injury to net the game tying goal in the 2nd period.

"It was a hard game for me with the injury and all. The first period was especially tough but in the 2nd I scored," Cherepanov continued.

Cherepanov`s goal came at a particularly important time in the hockey game. His goal, just 54 seconds after Viktor Tikhonov solved Mikhail Smolnikov to start the second, gave the Russians a tie score and a clean slate from their slow first period.

After that, the Russians notched a goal from the stick of Evgeni Kurbatov halfway through the period before Kazakhstan could counter with a goal of their own. Yakov Vorobov re-tied the score on the power play for Kazakhstan. Russia closed the 2nd period scoring with a go-ahead goal from Artem Gordeyev.

However, that goal would not hold up for the win for Russia, as they had hoped. Kazakhstan made a late push and Mikhail Kachulins blast gave them the tie score they needed.

"We were so good tonight because we played at 100% the whole game. The only problem is, we have a hard time closing out games. The later 5-4 goal was the turning point of the match, obviously," Mikhail Kachulin, who put up a goal and an assist for Kazakhstan, said after the game.

His coach echoed his sentiments.

"It was an interesting match with our rival," Head Coach Oleg Bolyakin said. "Before the match, we wanted to base our play especially on defense. I would divide the match into two parts: In the first half, we prescribed the tactics, but we failed to play solid defense in the second," he continued.

Russian Head Coach Sergei Nemchinov was pleased with his teams overall performance. "In the first period we played in the corners too much and we didnt crash the net enough," he said. "We made a lot of mistakes and Kazakhstan punished us. I am glad we won, but now it is time to prepare for the United States," Nemchinov continued.

After all, a win is a win.

NOTES: Kazakhstan goaltender Mikhail Smolnikov was solid in net. Besides one weak goal, the other four of the Russian goals were impressive shots. In all, Smolnikov turned aside 55 out of 60 shots. He was being peppered all night and he helped keep his team in the game. Kazakhstans player of the game was Yevgeni Rymarev, and Russias was Yakov Sekezbev, as decided on by the tournament staff.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Citrus County - Aquariums - Costa Rica - Renegade Motorhome | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.