česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

USA’s powerplay too much for Switzerland

Ryan Veitch, 28.12.2007

Colin Wilson’s two powerplay goals lead to a 4-2 USA win over Switzerland this evening in Liberec. Sanguinetty and van Riemsdyk also added to the score for the US team and Bykov and Jacquemet completed the scoring for Switzerland.

pátek 28.12.2007
Switzerland - USA  2:4  (0:1, 1:1, 0:2)
Goals and Assists: 25. Bykov (Wieser, Blum), 56. Jacquemet (Weber, Froidevaux) - 6. Wilson (Schroeder), 23. Sanguinetti (van Riemsdyk, Rakshani), 43. van Riemsdyk (Sanguinetti, Schroeder), 50. Wilson (Okposo, Schroeder). Referee: Konc, Muylaert - Bláha, Jobson. Penalties: 11:7. Powerplay goals: 1:4. Spectators: 1222.
Switzerland: Mayer - Weber, Josi, Welti, Maurer, Sbisa, Geering, Stoop - Berger, Froidevaux, Jacquemet - Wieser, Bykov, Sciaroni - Lemm, Lotscher, Suri - Hollenstein, Donati, Schlagenhauf - Augsburger.
USA: Smith - Summers, Blum, Fairchild, McBain, Strait, Sanguinetti, Montgomery, Cole - Rakhshani, Ruegsegger, Okposo - vanRiemsdyk, Wilson, Schroeder - Pacioretty, Carman, Sweatt - Geoffrion, Rust, Flynn.

Game report

Colin Wilson’s two powerplay goals lead to a 4-2 USA win over Switzerland this evening in Liberec. Sanguinetty and van Riemsdyk also added to the score for the US team and Bykov and Jacquemet completed the scoring for Switzerland.

All four of Team USA’s goals came on the powerplay tonight, which continues the trend that we’ve seen throughout the tournament. There were again a large number of penalties. “We are still playing shorthanded too often, we have to learn from our mistakes,” were Swiss forward Dino Wieser’s words following the match.

Think twice before coming to the conclusion that Team USA can only score on the powerplay. “I think we’re a stronger team five on five when we have four lines rolling. They picked the team so well that all four lines are balanced. We have a better team without penalties,” stated Montreal Canadiens` draft pick Max Pacioretty.

The Swiss team has played two strong games so far in the tournament, playing a balanced game through all 60 minutes. “We knew that it was going to be a tremendous fight tonight, I think that they are well coached, I think they have a lot of talent and I think they play with a lot of passion,” said Team USA’s head coach John Hynes regarding the Swiss team.

“We have to put up our heads and still believe in the tournament, we still have two games left in the qualification round and all is possible,” said Swiss head coach Jakob Kolliker at the press conference following the game. “We believe we are strong enough to be a major contender for a spot in the next round,” said Wieser following the match.

The Americans have another big game tomorrow when they take on the undefeated Russian team who have scored 12 goals in two games so far. The Swiss team has a break until Sunday when they take on Kazakhstan.

Jakob Kolliker (coach of Switzerland): It`s tough for us to beat a great hockey nation like the USA, maybe next time we will have more success. They played a good game against us and had good offense. We tried hard until the end and we believed in ourselves until the end. For us, we have to put up our head and believe in our tournament, we have two games left in the qualification round and all is possible.

James Hynes (coach of United States): I thought the Swiss had two excellent games so far in the tournament. We knew it was going to be a tremendous fight tonight, I think they are well coached, I think they have a lot of talent and I think they play with a lot of passion. The game wasn`t over until the final buzzer rang. I think our team played with good conviction tonight.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.