česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Czech Republic the stronger brother today

Henrik Lundqvist, 29.12.2007

In a sold out (10,194) CEZ Arena in Pardubice Czech Republic beat brothers Slovakia 5-2 to secure a place in the Play-Off Round.

sobota 29.12.2007
Slovakia - Czech Republic  2:5  (0:2, 1:2, 1:1)
Goals and Assists: 8. Sklenář (Kuběna), 20. Frolík (Voráček), 25. Bártek (Voráček, Bořuta), 27. Sklenář (Ondráček), 55. Látal (Bártek) - 39. Ďuriš (Slovák, Jančovič), 53. Čaládi (Slovák). Referees: Piechaczek (Germany), Rönn - Kekäläinen (both Fin.), Feola (USA). Penalties: 9:7. Power-play goals: 1:1. Shorthanded goals 1:0. Attendance: 10 194 (sold-out).
Slovakia: Hudáček - Ďaloga, Biro, Beňa, Bališ, Mikuš, Kozák, Krajčík, Zúkal - Roháč, Marcinko, Lušňák - Slovák, Skokan, Čaládi - Jančovič, Češík, Šinkovič - Suja, Ďuriš, Jurík.
Czech Republic: Neuvirth - Jordán, Bořuta, Parýzek, Piskáček, Kundrátek, Prokop - Voráček, Frolík, Bártek - Sklenář, Kuběna, Ondráček - Látal, Strapáč, Hampl - Meidl, Semorád, Szturc.

Game report

Czech Republic had the upper hand from the beginning but when Erik Caladi scored 4-2 for Slovakia in the middle of the third period it felt like they could have a chance of catching up with the Czechs. Martin Latal closed all Slovak hope at 54:27 when he combined with Bartek for the important 5-2 goal while playing short-handed.

The Czech star players Voracek and Frolik started the game with lots of energy. They were both very close to score in the first shift. The first goal of the game would be scored by Jakub Sklenar. At 07:11 Kubena centres a pass to Sklenar who hammers it home with a one-timer.

Czech Republic dominated the game for the first minutes but then it evened out a little. At 12:04 Erik Caladi was brought down and Slovakia were awarded a penalty shot. Tomas Marcinko took it but missed the target.

With just one second remaining of period one Czech Republic got the important 2-0 goal when Michael Frolik gets the puck from Voracek in a quick counter attack.

“The goal they scored in the last second of the first period was the breaking point of the game”, said a disappointed Slovak Head Coach Stefan Mikes.

In the second period Daniel Bartek increased the Czech lead to 3-0 nicely setup by Voracek and Boruta. Shortly after the third goal, Hudacek saves a break-away by Ondracek but Jakub Sklenar scores his second goal of the day on the rebound.

The game lost a little in tempo. Czech Republic dominated the second period. Even when Slovakia was on the power-play the Czechs often had the better scoring chances. The last five minutes Slovakia started to play better and got their goal at 38:17. Oliver Duris took a well placed wrist shot on a 2-on-1 break-away to beat Czech netminder Neuvirth.

In the middle of the third period Erik Caladi scored a beautiful power-play goal for Slovakia assisted by Slovak when playing 5-on-3. The Czechs replied two minutes later when Martin Latal and Bartek combined for an important short-handed goal.

“You always have to concentrate on the game. Especially when they get closer in the third period you have to be more careful”, said Martin Latal

With help from drums, trumpets and singing fans the Czech players had no problem to hold the lead till the end.

The loss means that Slovakia will have to play the Relegation Round. “It was a special game because it was about the qualification to the play-offs”, said Slovak forward Marek Slovak. “I don’t know why. Maybe we didn’t shoot enough.

Czech Republic are looking forward to the Play-Off Round.

Miloslav Horava (CZE): It was a key game for us. We knew that the Slovak team was very strong. They played both the previous games very well. Today I am, for the first time satisfied with my team. I have to say that we played on a high level and I am very glad we managed to win the game.

Stefan Mikes (SVK): It was a key game for us as well. We knew that the Czechs would play from the beginning of the game but unfortunately we got an early goal against us and the goal they scored in the last second of the first period was the breaking point of the game. Later we had some scoring chances but we were slower than our opponents and we didn’t play as well individually.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Citrus County - Guitar Lessons - Costa Rica - Renegade Motorhome | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.