česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Sweden stops Canadian onslaught

Ryan Veitch, 29.12.2007

Although the arena did not have the same intensity as some of the previous games involving the home team, the game itself could not have been more intense between Canada and Sweden this evening. Both teams came into the game undefeated and looking to keep it that way.

sobota 29.12.2007
Canada - Sweden  3:4  (1:0, 0:0, 2:4)
Goals and Assists: 20. Marchand (Giroux), 43. Matthias (Halischuk, Gillies), 57. Giroux (Turris) - 46. Moe (Andersson, Figren), 47. Lagerström, 50. Moller (Moe), 60. Forsberg (Backlund) Referees: Kurmann - Sterns, Gordenko, Winnekens Penalties: 6:5. Power-play goals: 1:2. Attendance: 8547.
Canada: Bernier (Mason) - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey - Marchand, Turris, Giroux - Matthias, Stamkos, Halischuk - Boychuk, Sutter, Legein - Gillies, Holzapfel, Simmonds - Tavares Sweden: Enroth (Ridderwall) - Carlsson
Sweden: Enroth (Ridderwall) - Carlsson, Berglund, Motin, Hedman, Moe, Andersen, Eklund - Moller, Berglund, Alcen - Figren, Andersson, Larsson - Forsberg, Backlund, Lagerstrom - Kempe, Lundh, Hagelin - Svensson Paarjavi

Game report

Although the arena did not have the same intensity as some of the previous games involving the home team, the game itself could not have been more intense between Canada and Sweden this evening. Both teams came into the game undefeated and looking to keep it that way.

Sweden, displaying their offensive potential after their 10-1 win over Denmark yesterday, started the game with confidence and it was immediatly evident that Canada had to step up their play. “I understood before the game that this would become the battle between our offence and their defence,” says Swedish head coach Par Marts.

The Canadians’ fans had their wish come true when Brad Marchand made a nice individual play after a pass from Claude Giroux. The game after that point became very tight and it was only a bit more than two minutes into the third period that Shawn Matthias put in his first of the tournament with the help of Halischuk and Gillies.

Sweden answered quickly when Eric Moe put in a goal of his own with Andersson and Figren picking up assists. They then proceeded to tie it up when Tony Lagerstrom beat Jonathan Bernier unassisted.

These goals got Sweden rolling and they took the lead 3-2 in the 49th minute when Oscar Moller put one in on the powerplay. Moe picked up his second point of the game on the play.

The Canadians thought they were back in the game with a bit over four minutes left to play when they benefitted from a 5-on-3 for over a minute. They did manage to tie it up when Claude Giroux scored with the help of Kyle Turris. Little did they know their joy was to be shortlived.

With seven seconds left to play Tobias Forsberg took advantage of a beautiful pass from Mikael Backlund and scored on Bernier to the delight of the Swedish fans. “I got the puck in the middle and when I went into their zone I felt I had two defenseman on me so I went away from their net. I heard Forsberg screaming from the middle so I passed it to him,” said Backlund, after the game.

“To lose in the last nine seconds obviously it hurt a little bit, but right away you just have to look at the next game,” says P.K. Subban of the Canadian team, showing us that this loss won’t keep Canada down.

Canadian head coach Craig Hartsburg told the media after the game, however, that they may not completely forget about the Swedes during the rest of the tournament. “Our goal now is to have another shot at Sweden,” said Hartsburg.

The Swedes played excellent throughout the game and brought some physical play to the Canadians, who are used to being the ones doing the pushing around. “This is some adversity to us and our group hasn’t had a lot of adversity, so this should make us stronger,” said the Canadian coach, sharing his player Subban’s positive outlook on things.

The Canadian loss now makes the group standings a little more complicated. If Sweden wins their final game, they are undefeated and finish in first. Assuming Canada beats Denmark, they can still finish in first if the Swedes lose to the Czechs in their final game by less than six goals. If the Czechs win by six or more, they finish in the top spot.

Pär Mårts: I understood before the game that this would become the battle between our offence and their defence. And like a wrestler it felt like we were pinned down. Canada had the lead and defended their net very well. We try to make the guys understand that we can win every game and I think that we showed that today.

Craig Hartsburg: It was certainly disappointing and heart breaking for our players but I thought it was a great hockey game between two great teams. I think we played pretty well. We got some unfortunate bounces. This is an adversity to us and our group hasn’t had a lot of adversity so this should make us stronger. Our goal now is to have another shot at Sweden.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Citrus County - Renegade Motorhome - Costa Rica - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.