česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Team Kazakhstan added their first three points

Ondřej Flanderka, Jiří Veverka, Hana Ježková, 30.12.2007

L i b e r e c - After a valiant game, Kazakhs added their first three points to the standings. Yakov Vorobyov scored twice and the goaltender Rudolf supported the team during key moments. The Swiss managed only to dramatized the game, but nothing more.

neděle 30.12.2007
Switzerland - Kazakhstan  1:3  (0:1, 0:1, 1:1)
Goals and Assists: 54. Weber (Bykov) - 8. Vorobyov (Vitoshkin, Paramizin), 29. Vorobyov (Vitoshkin), 60. Rymarev (Savchenko). Referee: Muylaert (CAN), Ronnmark (SWE) - Blaha (CZE), Carlman (SWE). Penalties: 5:8. Powerplay goals: 1:1. Spectators: 513.
Switzerland: Mayer - Weber, Josi, Maurer, Welti, Stoop, Geering, Sbisa - Jacquemet, Froidevaux, Berger - Wieser, Bykov, Sciaroni - Lemm, Lotscher, Suri - Schlagenhauf, Donati, Augsburger - Hollenstein.
Kazakhstan: Rudolf - Fast, Savchenko, Bolyakin, Kurshuk, Gerassimov, Tumashov, Tikhonov, Ramazanov - Kachulin, Gasnikov, Rymarev - Paramazin, Vitoshkin, Vorobyov - Mazula, Ivanov, Kitsyn - Koreshkov, Savenko, Kaznacheyev.

Game report

The Kazakhs were better during the beginning of play. They had a few good scoring chances. Yevgeni Rymarev was key in the best chance but Mayer performed a great save on the goal line. The Kazakhs were given a powerplay when Stoop was penalized for hooking after one and half minutes of the game, but they didn´t take advantage of it. After a few more minutes when the players of the Helvetic cross were under pressure, they managed to shrug off the opposition and were attacking dangerously. They didn`t capitalize on any of their shots. That was the calling for a Kazakh counter-attack. Stanislav Vitoskin found Yakov Vorobyov at 7:39 and managed to force the puck through Mayers pads behind the goal line. The play then equalized and possession took place in the neutral zone for the majority of the time.

It was evident the Swiss were hardly satisfied drawing the game, but their own mistakes restrained their attacks. Rymarev appeared alone in front of the goal crease of Switzerland but Mayer managed to minimize the angle and shot the puck off above the bar. None of the teams managed to prepare any chances to score and the Kazakhstan players were the happier ones when leaving for their respective locker rooms.

The Swiss started the second period in a better way when Roman Jusi came from the second wave of attack and hit the post. The team from the foothills of the Alps were the more active ones but great saves but Rudolf supported them. The Swiss were offered another powerplay in the 26th minute but Froidevaux interrupted the advantage when breaking the rules unnecessarily. He slashed Rudolf over the trapper. The Kazakhs took advantage of their shortened powerplay.

Yakov Vorobyov got in the slot area at 28:18 and added his second goal when Mayer came out of his net. "From our point of view it was a good game. We won the first two periods, so we are glad. Vitoshkin passed me wonderfully for the first goal and I fired the puck to the upper part of the goal. The second goal was scored when I moved the puck that the goalie had shot out behind the goal line."

Switzerland wanted to answer as soon as possible, which they almost managed to do. Kevin Lotscher waited for the pass, fired, but the goaltender of Kazakhstan disarmed this shot with his shoulder. "The Kazakhs were better during the beginning of the game and that was highly important for the game progress. Their goaltender was great by the way. It was his game today. He is small and could move really quickly. Our shots weren´t good though, almost all of them from were from the blue line and to the middle of the goal. We didn´t play as one team and we have to work on that for the next games, learn from the mistakes we made today," the Swiss forward Kevin Lotcher added.

Another Swiss powerplay advantage came in the 30th minute, but ended in the same way as the others. The team of the Helvetic cross had some scoring chances but didn´t take advantage of them. All of the players ended with their chances aimed at Rudolf. A great chance to draw the game came in 33:43. One hundred seconds of 5-on-3 powerplay. The defensemen were firing towards Rudolf´s goal. Only a few centimetres were missing each time. Players from Switzerland were more active in the second period but they didn´t succeed so they entered the third period down two goals.

The last period started in a single-sided way. The Swiss team managed to prepare some scoring chances during the first five minutes of the third period but didn´t find a way to overcome Rudolf and he was about to finish the game with a shutout. Mauer´s foul in the 50th minute interrupted the pressure by Switzerland. Right after his comeback, Kachulin got a breakaway. Mayer performed a wonderful butterfly style throughout the game. The Swiss lived to see the goal at 53:49. Yannick Weber fired the puck from the blue line just under the bar.

Six minutes before the end, coach Koliker’s team went through the magic around Rudolf´s goal and tried to equalize the score. With two minutes remaining, Yevgeni Rymarev capitalized on his breakaway. The coaches of Switzerland decided to call Mayer to the bench for the last minute of play but it didn´t lead to drawing the game. Team Kazakhstan added its first points in group B and jumped ahead of today’s opponent. "Today`s game was really important for us and and the victory is important because it decided about points brought into relegation. This game helped us a lot. ," two goal scorer Yakov Vorobyev added in conclusion.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Guitar Lessons - Costa Rica - Guitar Lessons | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.