česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Undefeated Swedes win Pool A

Henrik Lundqvist, 31.12.2007

With extremely high fore-checking throughout the entire game, Sweden won its fourth victory in as many games in front of 6,272 spectators in Pardubice.

pondělí 31.12.2007
Sweden - Czech Republic  4:2  (1:0, 2:0, 1:2)
Sweden: Enroth (Ridderwall) - Carlsson, Berglund, Motin, Hedman, Moe, Andersen, Eklund - Moller, Berglund, Alcen - Figren, Andersson, Larsson - Forsberg, Backlund, Lagerstrom - Svensson Paajarivi, Kempe, Lundh, Hagelin
Czech Republic: Kovar (Neuvirth) - Boruta, Jordan, Piskacek, Paryzek, Prokop, Kundratek - Voracek, Frolik, Bartek - Latal, Strapac, Hampl - Sklenar, Kubena, Ondracek - Meidl, Semorad, Szturc

Game report

Sweden needed one point from this game to secure the top spot in Pool A and get a by to the semi final. The Czechs also had the chance but they would have to beat Sweden by a large margin.

With a 3-0 lead after two periods the Swedish lead looked solid but second period goals by Antonin Boruta and Jakub Sklenar made the third period interesting. The Swedes however would hold the Czechs a couple of goals behind to win 4-2.

Both teams showed great skill in a well played first period. Sweden took an early lead when Oscar Möller was left alone with Kovar in front of the Czech net. Czech Republic then got two consecutive power-plays and on the second they thought they tied the game, but after video review the goal was ruled out because the puck was kicked into the net by a Czech player.

Early in the second period Sweden got an opportunity to play 5-on-3 for 1:22 and they used it well. Patrik Berglund scores when the Czech defender fails to clear a rebound, and just as the second Czech penalty ended Tomas Larsson scored his first goal of the tournament to make it 3-0 Sweden.

Later in the period Czech Republic also had a two-man advantage but it didn’t result in a goal. The second period was not one of the better either of the teams has played in this tournament. Many individual mistakes and no good team efforts can probably be explain by that the players somewhat lost interest in the game after the third Swedish goal.

“We had a great a great first period, but in the second we took too many penalties”, said the opening scorer Oscar Möller.

An early Czech goal in the third period scored by Antonin Boruta gave the Czechs some hope, but less than a minute later Robin Figren added another Swedish goal.

At 50:10 Jakub Sklenar closed the gap to two with a powerful shot and not many seconds later the Czechs also had a bid for another goal but Swedish goalie Jhonas Enroth made a great save with his left pad. Enroth made 25 saves in a game where his team was out-shot 27-18.

Sweden managed to ride out the storm to win 4-2. “I think we were the better team and deserved to win”, said Swedish forward Tomas Larsson.

Czech Republic ends up third in the group to be drawn against Russia in the semi final. Sweden gets a by to the semi final. All games in the Play-Off Round will be played in Pardubice.

Pär Mårts (Sweden): I am very proud of what these guys have done. We haven’t been favourites. From the start I have talked about how winning is a port of the hockey life. And if you believe in that you may go all the way. If was a difficult game because the Czechs have some really great players. The power-plays when we scored the second and third goals decided the game.

Miloslav Horava (Czech Republic): I have to congratulate the Swedish team. They over-played us. We got only a few moments when we got some chances but they were better for the whole game. We hope we will get better for the Quarter Final game.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Citrus County - Aquariums - Costa Rica - Renegade Motorhome | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.