česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Canada bounces back

Ryan Veitch, 31.12.2007

In a game that mattered little to both teams, Canada took on Denmark today in Pardubice. The score reflected the pace of the game, which is something that has been rare so far in this tournament.

pondělí 31.12.2007
Canada - Denmark  4:1  (2:1, 1:0, 1:1)
Goals and assists: 13. Matthias (Godfrey, Stamkos), 19. Tavares (Halischuk, Matthias), 29. Turris (Giroux, Hickey) 55. Turris (Tavares, Godfrey) - 50. Boedker (Eller, Larsen). Referee: Partanen, Piechaczek - Kekalainen, Lesnjak. . Penalties: 6:10. Powerplay goals: 2:1. Shorthanded goals: 1:1. . Spectators: 551.
Canada: Mason (Bernier) - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey, Subban - Marchand, Turris, Giroux - Tavares, Matthias, Halischuk - Gillies, Sutter, Legein - Holzapfel, Stamkos, Simmonds - Boychuk
Denmark: Moeller (Andersen) - Rasmussen, Larsen, Lauridsen, Gronvaldt, Pedersen, J. Jensen, Bigler - Boedker, Eller, Hardt - Poulsen, Hjulmand, A. Jensen - Leder, Holgaard, N. Jensen - Svendsen, Lassen, Henriksen

Game report

In a game that mattered little to both teams, Canada took on Denmark today in Pardubice. The score reflected the pace of the game, which is something that has been rare so far in this tournament.

Even so, the first goal was only scored close to thirteen minutes into the game when Shawn Matthias beat Moeller with a backhand shot. Godrey and Stamkos picked up assists on the play. Six minutes later John Tavares made it 2-0 when he shoved a puck from Halischuk behind the Danish goaltender.

Kyle Turris added to the score midway through the second period, this time with the help of Giroux and Hickey. It took almost 50 minutes of play for Denmark to get on the board, when Mikkel Boedker beat Mason for the first time thanks to Eller and Larsen. Kyle Turris then responded by scoring his second of the night with the help of Tavares and Godfrey.

Christian Moeller played an excellent game, and was the main reason why the score was not out of control. He made save after save, many of which were highlight reel material. “I would have liked to see a few more pucks go in to tell you the truth. When it was 3-1 crazy things could happen,” said Canadian head coach Craig Hartsburg.

“It was a team effort definitely today. We played as a unit and we haven’t been doing that really, especially against Sweden when we fell apart completely. It was tough teamwork that pulled it home today,” said Moeller. “The Danish goaltender was outstanding, he made some saves that were unbelievable,” said Hartsburg.

Team Canada now moves on to face Finland in quarter-final play on Wednesday, after Sweden beat the Czechs earlier today. “I think it’s actually a similar style to us, we’re both hardworking teams, we both like to get the puck deep, so I think it’s going to come down to who outbattles who,” says Canadian forward Matthew Halischuk when asked about the style of play he would expect from Finland. “If Canada can establish their game, the forecheck, I think that`s going to be important for their success,” explains the head coach of Denmark, Ken Babey, who lives in Calgary, Canada.

No one could question Denmark’s effort so far in the tournament, especially from a team who is playing in the top division for the first time. “I think that we can be proud that we only lost 4-1 against the defending champions. I’ve very proud to be playing on this team right now. I couldn’t think of a better way of spending my New Year’s Eve,” said the Danish netminder.

Ken Babey (coach of Denmark): If Canada can establish their game, the forecheck, I think that`s going to be important for their success. They have a very formal team if they can do that. The thing I find interesting in international hockey on the big ice if you allow Sweden and the Czechs to get their game going with the run and flow, it`s a challenge that Canada has to face. Canada seems to have a pretty fast team. The Canadian team is a young team as well so these four games will help them just like it helped our guys.

Craig Hartsburg (coach of Canada): I thought our kids were really focused for 60 minutes. Certainly after a tough loss, we weren`t really sure what to expect but the kids did a great job and in a game that`s hard to play. In a game that doesn`t mean anything, our kids are used to playing games that mean something. The game was important to our team though, and they did a great job.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.