česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Russia beats the relentless Switzerland

Hana Ježková, 31.12.2007

L i b e r e c - The game between Russia and Switzerland was equal for the majority of play. The decision came in the 56th minute from the stick of the grandson of a famous Russian coach, Viktor Tikhonov. The team of the Helvetic cross managed to bring the game within one goal but nothing more.

pondělí 31.12.2007
Russia - Switzerland  4:3  (1:1, 2:1, 1:1)
Goals and Assists: 2. Korolev (Chudinov), 21. Sayustov (Kurbatov), 38. Gordeyev (Filatov, Bodrov), 56. Tikhonov (Golubtsov) - 10. Jacquemet (Weber, Froidevaux), 29. Wieser (Bykov), 58. Suri (Maurer). Referee: Konc, Sindel - Blumel, Masik. Penalties: 3:4. Powerplay goals: 1:1. Spectators: 551.
Russia: Bobrovsky - Kalimulin, Kurbatov, Doronin, Seleznev, Voinov, Alexandrov, Chudinov - Tikhonov, Sayustov, Golubtsov - Gordeyev, Bodrov, Kugryshev - Filatov, Mamin, Cherepanov - Dadonov, Milekhin, Anisimov - Korolev.
Switzerland: Flueler - Weber, Josi, Sbisa, Geering, Maurer, Stoop, Welti - Berger, Froidevaux, Jacquemet - Sciaroni, Bykov, Wieser - Lemm, Lotscher, Suri - Hollenstein, Donati, Schlagenhauf - Augsburger.

Game report

Team Switzerland entered the game with more energy than its rival but it was Russia who took advantage of the first chance. At time 01:31 Chudinov found lonely Antona Koroleva in front of the crease and Fleuler gave up a goal for the first time. The opening game for the Swiss goaltender didn´t begin well, the first shot on him ended up in goal. After scoring a goal, Russia drove its rival into his defensive zone but Fleuler managed to cope with the other shots.

Swiss players got in the game thanks to a powerplay and shot a goal readily. Weber fired from the blue line and Arnaud Jacquemet deflected the puck behind the goal line. Players with the white cross on their breasts could have reversed the score but a shot by Weber was caught by Bobrovsky. Tikhonov had a great chance on the other side but missed the goal. Both team left for locker room with the score tied up.

The second period started with a penalty for Weber, followed by his teammate Mauer and Russia had the opportunity to score in a 5 on 3 powerplay which the players managed to accomplish. Fleuler deflected Kurbatov´s shot right to Dmitrii Sayustov, who easily tidied up the puck into the goal. The Swiss managed to answer the second Russian goal soon too. Berger´s shot from close angle deflected off Bobrovsky but Dino Wieser returned the puck back and found a hole between the pads.

„It was a highly important game for us. We wanted to show that we are able to play an equal game against a team such as Russia, after yesterday´s loss. Russia has got a great team and it is an ice hockey giant and we were only one step behind them today,“ the Swiss defenseman Patrick Geering added after the game.

Players of the Helvetic cross country managed to have some scoring chances after they had tied the score. Especially Lemm with Lotscher were really near scoring but the Russian goaltender survived. Augsburger led the next attack but missed the goal, the Russians counter-attack resulted in the leading goal. Filatov ran away along the boards and found Artem Gordeyev, who, with a help of the post, scored the third goal.

The last act began with a great chance for Russia. Fleuler excelled when catching shots from Bodrov, Kurgyshev and Gordeyev. A post stopped the shot of Stoop from the blue line on the other side. Team Switzerland was better at that time but Bobrovsky faced mainly shots from a distance. Two minutes later Wieser and Scaroni made a push into the Russian zone. The first one chose a shot that Bobrovsky deflected.

Probably the last piece of the puzzle could have been added by Dadonov, who cleverly deflected Alexandrovov´s shot but it hit the post., Viktor Tikhonov did what Dadonov didn´t manage to do, when he raised the score to 4:2. The Swiss managed to score when Reto Suri deflected Mauers shot in the 58th minute., and added his second goal at the tournament. The Swiss coaches took a time out and they were offered a chance to play 6 on 4 powerplay . The Swiss empty net didn´t result in a goal either and Russia added another victory to the standings. “We are going to sit for a while in the evening and celebrate a bit, but nothing big,“ Geering explained the Swiss plans for the last day of the year.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.