česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Team USA went through the pool B without losing a point

Ondřej Kubát, Hana Ježková, 31.12.2007

The game was decided after 22 minutes of play when Collin Wilson shot a hat-trick. Team Finland worked hard at the end but didn´t reach to get some point from todays game.

pondělí 31.12.2007
USA - Finland  5:3  (2:0, 3:0, 0:3)
Goals and Assists: 10. Wilson (van Riemsdyk, Schroeder), 14. Wilson (Blum, van Riemsdyk), 22. Wilson (Schroeder, van Riemsdyk) (USA), 25. Ruegsegger (McBain, Okposo), 30. van Riemsdyk (Wilson) - 51. Aaltonen (Salminen, Lajunen), 56. Kousa (Lucenius, Juutilainen), 60. Lucenius (Jalvanti, Poysti). Referee: Larking, Muylaert . Linesemen: Carlman, Jobson. Penalties: 8:3. Powerplay goals: 1:2. Spectators: 1133. Shots on goal: 29:26.
USA: Smith (Palmer) - Summers, Blum, Strait, Sanguinetti, Fairchild, McBain, Montgomery, Cole - Rakhshani, Ruegsegger, Okposo - Geoffrion, Carman, Sweatt - van Riemsdyk, Wilson, Schroeder - Pacioretty, Rust, Flynn.
Finland: Helenius (Sateri) - Lehtivuori, Lajunen, Jalvanti, Kousa, Purolinna, Malkamaki, Jarvinen, Poysti - Aaltonen, Kemppainen, Salminen - Lucenius, Juutilainen, Puustinen - Pesonen, Sallinen, Warn - Lahde, Malinen, Liivik.

Game report

The team USA was sure to go to play off from the first place before today`s game. The Finns knew they cannot end higher than in the third position in pool B. Both teams played only for honour. “It is true that this match couldn´t have changed the standings but we wanted to stay fit. We do not play just for points, we wanted the spectators to enjoy our performance,“ said James vanRiemsdyk explaining the motivation of the team.

The beginning belonged to the USA but they interrupted their pressure by a useless penalty. The Finns had some chances to score during the powerplay, Smiths remained unbeaten though. The first goal of the game was scored in the tenth minute. Van Riemsdyk fired from the slot and the puck found a hole between Helenius´s pads. Colin Wilson moved it from the crease behind the goal line.

Rakhshani hit the post a few seconds later. In the fourteenth minute the Americans scored for the second time. VanRiemsdyk fired from the blue line and Helenius deflected the puck right to Jonathan Blum.

The Americans were better even at the beginning of the second period. Colin Wilson finished his hat-trick in the 22nd minute of the game. The fourth goal was scored three minutes later when Tyler Ruegsegger fired from the slot. Halfway through the game the US players definitely turned the game into an exhibition.The shot ofJames vanRiemsdyk ended up behind Helenius´s back and forced him out of the crease. Sateri came in to substitute for him.

Just before the end of the second period the North Europeans were offered a chance to score in the 5 on 3 powerplay. The only thing that interrupted the sleeping spectators was when Kousa hit the post. Suomi was hardly trying to score at least once but Smith locked his goal.

For the last period John Palmer stood in the American crease for the first time during the tournament. In the 47th minute wide open Aaltonen had a breakaway but he did not finish his backhand move and did not take a shot. It took 51 minutes for Finland to finally get on the board. Salminen made an ingenious pass to Nico Aaltonen and he put the puck into the back of the net.

For the few Finnish fans present Mikko Kousa took a shot from the blue line and scored again. 46 seconds before the final whistle Niclas Lucenius added one more goal and the referees allowed the goal after video review in spite of the fact The US team claimed the goal was scored with a high stick. "Even when Finland scored their third goal, I was not afraid that we lost the victory. I told our guys to hold the puck on our sticks as far away from our goal as possible," vanRiemsdyk said after the game, he finished with one goal and three assists.

More than 1100 spectators saw a definite victory for team USA. Jonas Lehtivuori from Finland and Collin Wilson were announced the best players. “I´m looking forward to games in the play offs. They are going to be tough games. It´s difficult to say who´s the favourite. Canada, Sweden and the home team of the Czech Republic are strong traditionally,“ Wilson thought about the games in Pardubice.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.