česky

Oficial website of 32th 2008 IIHF World U20 Championship 2008 | Czech republic - Liberec, Pardubice | 26.12.2007 - 6.1.2008

worldjuniors2008.com

Disciplined Canada keeps Finland at bay

Ryan Veitch, 2.1.2008

Canada beat Finland 4-2 today in quarter-final play against a strong Team Finland thanks in large part to their disciplined play, only giving their opponents two powerplays throughout 60 minutes of play. Canada now moves on to play Team USA on Friday, in hopes of winning a spot to the gold medal game.

středa 2.1.2008
Canada - Finland  4:2  (0:1, 1:0, 3:1)
Goals and assists: 28. Tavares (Stamkos, Godfrey), 43. Stamkos (Daughty), 51. Marchand (Daughty, Turris), 60. Legein. - 8. Puustinen (Lucenius, Juutilainen), 46. Juutilainen Referee: Lärking, Rönmark (both SWE) - Blümel (CZ), Mášik (SK). Penalties: 2:5. Powerplay goals: 1:0. Spectators: 5187. Shots on goal: 32:23.
Canada: Mason (Bernier) - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey, Subban - Marchand, Turris, Giroux - Gillies, Sutter, Legein - Tavares, Matthias, Halischuk - Holzapfel, Stamkos, Simmonds - Boychuk
Finland: Sateri (Helenius) - Purolinna, Malkamaki, Jalvanti, Kousa, Lehtivuori, Lajunen, Jarvinen - Pesonen, Sallinen, Warn - Lucenius, Juutilainen, Puustinen - Aaltonen, Kempainen, Salminen - Liivik, Malinen, Poysti - Lahde

Game report

Canada beat Finland 4-2 today in quarter-final play against a strong Team Finland thanks in large part to their disciplined play, only giving their opponents two powerplays throughout 60 minutes. Canada now moves on to play Team USA on Friday, in hopes of winning a spot in the gold medal game.

“We could have also used a few more powerplays, we got some in the first period but not in the second and third,” said Team Finland head coach Jukka Rautakorpi, in reference to the fact that they did not even get one powerplay during the second and third periods.

To the disappointment of the Canadian fans in attendance, who began the game with their own rendition of their national anthem, it was Team Finland who opened the scoring. Juuso Puustinen beat goaltender Steve Mason with the help of Lucenius and Juutilainen. Canada turned it on after that suprising goal but was unable to capitalize on any of their chances. “After the first goal we were very nervous, but we settled down as the game went on and I thought our team got stronger and stronger,” said Canadian head coach Craig Hartsburg.

“We were all over them in that first period. We had so many opportunities; we even hit a couple of posts. I think we were really confident coming into the second period after our strong first, we knew it was just going to be a matter of time,” said Canadian forward John Tavares, agreeing with his coach comments.

It was only during a powerplay a full twenty minutes after the Finnish goal that John Tavares’s shot got by Sateri, who played a very strong game.

Canada took the lead early in the third period with a goal from Steven Stamkos with Doughty picking up an assist. Finland answered with a goal of their own when Jan-Mikael Juutilainen beat Canadian goaltender Steve Mason, following up on teammate Puustinen’s play. “Puustinen got the shot, and the rebound came to me and somehow I managed to score, a goal is a goal,” said Juutilainen, describing the play.

Brad Marchand then scored the game winning goal with a little under ten minutes of play remaining, completing a play by Doughty and Turris. Stefan Legein then scored on the empty net to bring the game to its final score of 4-2. “Our first period was great, the second was not that great but still good, and in the third period Canada got a couple of easy goals, but that’s hockey,” said Juutilainen, who finished the game with two points.

“Our team had a lot of focus and played a high level of hockey today. It was our best game, tactically especially. For future games like this, we might need a little more offensive power,” said coach Rautakorpi, giving the media his final thoughts.

“We know it`s a tough road ahead, we play a great team in our next game,” said Hartsburg about his next opponent, Team USA, who have become one of Team Canada`s biggest rivals in international play.

Craig Hartsburg (coach of Canada): It was a very very competitive game and we had to play our best hockey today. After the first goal we were very nervous, but we settled down as the game went on and I thought our team got stronger and stronger. We didn`t get rattled from being behind and even in the third period we didn`t get rattled by a lucky goal. We know it`s a tough road ahead, we play a great team in our next game.

Jukka Rautakorpi (coach of Finland): Our first goal was little bit lucky. As was the second. Sometimes you think about the referee too, like our last penalty. Our team had a lot of focus and played a high level of hockey today. It was our best game, tactically especially. For future games like this, we might need more offensive power. You need at least two lines. We could have also used a few more powerplays, we got some in the first period but not in the second and third.


© 2007 eSports.cz & ČSLH - All rights reserved. autoskla střechy koupelny zahrady sázkové kanceláře Hyundai Nošovice Porsche HC Vsetín bižuterie, šperky, užofky NHL Prague NHL in Prague Premiere 2008 Pilka nozna na zywo, siatkowka online Renegade Motorhome - Costa Rica - Web Hosting - British Virgin Islands | Online casinos | Sports Book Gambling

darujsen.cz nabízí nevšední dárky, zážitky adrenalinové dárky a jiné vyjimečné zážitky. Velmi populárni jsou adrenalinové dárky jako bungee, zorbing, jízda offroadem a jiné., adrenalinové dárky a relax dárky pro ženy a samozřejme i dárky pro muže. Dny plné adrenalinu nebo relaxace. Nejlepší dárky a zážitky jsou splněné sny. Nabízímé dárky pro muže, dárky pro ženy a dárky rozdělené do hodně kategorií. Dárky pro muže tvoří specifivkoéu kategorii zaměřenou na adrenalin. Dárky pro muže jsou většinou zaměřeny na rychlost, případně nějaké skoky. Naopak dárky pro ženy jsou změřeny na relaxaci, na krásu. dárky pro ženy, dárky pro Váši ženu, přítelkyni nebo kamarádku.. Tyto Dárky pro ženy jsou tak netradiční, že ženu vždy překvapíte, nebojte se a vyberte dárky pro ženy. Všechny tyto dárky a zážitky naleznete na našem eshopu a vždy těmito dárky a zážitky, že vždy překvapíte! Dárky k narozeninám po celý rok, rychle a efektivně. Kupte netradiční dárky k narozeninám, které překvapí, potěší a jsou netradiční dárky. Dárky narozeninám jako zorbing, skákací boty nebo polarium. Svatební dary, netradiční dárky na svatbu, chcete novomanžele překvapit netradičním dárkem, pravé svatební dary. Vyberte si z nabídky svatebních darů pro dva. Levné i drahé, všechny možné svatební dary v nabídce. Svatební dary, tím to začíná. Potom nesmíte zapomenout na dárky k výročí. Když přijdete s romatickým pobytem nebo zorbingem, tak tyto dárky k vyročí vyrazí dech. Kytka a víno je klasika, naš eshop nabízí změnu a dárky k výročí překvapí. Nebojte se a buďte trošku in s našima dárkama k výročí. Pivní lázně patří mezi populární novou metodu. Vyzkoušejte pivní lázně, slámovou masáž a u toho popíjejte pivo. Pivní lázně podle metody BBB i s ubytováním

Sexshop 4sex.cz nabízí erotické pomůcky, erotické prádlo, vibrátory a dilda. Sexshop na erotické pomůcky má záruku kamenné prodejny sexshop v Ostravě. V nabídce rovněž naleznete přitažlivé erotické prádlo, erotické prádlo pro muže a ženy.Erotické prádlo pro muže i ženy v různých velikostech, erotické prádlo z různých materiálů na sexhop 4sex.cz. Nejen erotické prádlo, ale i vibrátory a dilda pro muže a ženy, velký výběr vibrátorů a dild. Mezi další erotické pomůcky patří vibrátory a dilda moderní plastové a nasazovací. Vibrátory a dilda gelových a silikonových tvarů, novinkou jsou perleťové barevne vibrátory a dilda. Vibrátory a dilda za příznívé ceny.

We-Vibe fialové barvy je zcela nový luxusní výrobek z lékařského čistého silikonu. We-vibe se menší částí zavádí do vagíny - kde stimuluje G-bod a větší část stimuluje klitoris zvenku. Převratnou skutečností We-Vibe je možnost současné klasické soulože i v různých polohách. Oba díly We-vibe se při kopulaci mírně pohybují, což pomocí příčného drážkování a výstupků výrazně umocňuje stimulaci. Revoluční novinka we-wibe.